Alus darītāji ir satraukti par nozares likteni, akcīzes nodokli samazinot tikai stiprajam alkoholam.


Kā šodien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā sacīja Latvijas Alus darītāju apvienības izpilddirektors Pēteris Liniņš, akcīzes nodokļa samazināšana tikai stiprajam alkoholam radīs ļoti negatīvu ietekmi uz alus darītājiem, tāpēc, likumprojektā par akcīzes nodokļa likuma grozījumiem neietverot arī akcīzes samazinājumu citiem alkoholiskajiem dzērieniem, to nevarot atbalstīt.

Liniņš pastāstīja, ka pērn alus tirdzniecība pierobežā veidoja 15% no noieta. Viņa ieskatā, akcīzes nodokļa nesamazināšana radīs situāciju, kurā alus tirdzniecības apjomi pierobežā, ņemot vērā Igaunijā samazināto akcīzes nodokli, nokritīs, tāpēc uzņēmēji būs spiesti arī samazināt alus ražošanas apjomus.

"Alu Latvijā ražo 57 alus darītavās, nodarbinot ļoti lielu darbinieku skaitu, maksājot milzīgus nodokļus. Kāds ir pamatojums risinājumu neattiecināt uz alu? Šobrīd pa nakti tapis priekšlikums, kas ar mums nav saskaņots," teica Liniņš.

Arī Latvijas alkohola nozares asociācijas pārstāvis Dāvis Vītols uzsvēra, ka pierobežā notirgotā alkohola, tostarp alus, apjoms ir liels. Tāpēc akcīzes nodokli vajadzētu samazināt visam alkoholam, tostarp alum.

Atsevišķas personas, kas piedalījās komisijas sēdē, tāpat norādīja, ka šāds nesaskaņots solis esot "alus nozares gremdēšana purvā".